Vastu šastra

0
363

Sthapatja Veda yra vienas iš Vedų literatūros skyrių, kuris dabar vadinamas „Vastu šastra“ (Sthapanya Veda). Su šia Vedų dalimi susijusiuose tekstuose pateikiami architektūros, aplinkos dizaino ir planavimo principai, kuriais siekiama pagerinti atmosferą tiek bendrųjų, tiek subtiliųjų dalykų atžvilgiu. Vastu šastra yra pirmasis statybos mokslas, pagrįstas žiniomis apie vieningą visų gamtos dėsnių lauką. Tai vienintelis mokslas, turintis formules, pagal kurias galima nustatyti teisingą kryptį, tinkamą gyvenamųjų ir gydomųjų patalpų išdėstymą, tinkamas proporcijas bet kokiam pastatui, įskaitant, pavyzdžiui, medicinos centrą, ir daugelį kitų dalykų. Jis plačiai taikomas ajurvedoje ir plačiai naudojamas ligoninėms, sandėliavimo patalpoms ir medicininei gamybai statyti. Daugelis šiuolaikinių ajurvedos centrų taip pat yra pastatyti pagal sthapatya vedą.

Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai rodo, kad mūsų smegenų neuronų veikla keičiasi priklausomai nuo to, kuria kryptimi žiūrime. Be to, smegenyse yra orientacijos neuronų, kurie siunčia signalus apie kūno padėtį kambaryje ir erdvėje. Taigi kryptis, kuria žiūrime, tiesiogiai veikia mūsų smegenų ir kūno veiklą. Neurofiziologijos tyrimai parodė, kad tarp įvairių smegenų dalių (talamo, pagumburio ir kt.) ir jų kosminių atitikmenų – Saulės, Mėnulio ir kitų planetų – egzistuoja gilus ir sudėtingas ryšys. Vedų architektūroje priimtas pastatų orientavimo į Rytus principas atspindi šį natūralų mūsų nervų sistemos polinkį prisitaikyti prie kosmoso.

Kai pastatas orientuotas į rytus, kylanti saulė suteikia jam stiprybės ir gaivos, o žmogui – maksimalią paramą ir padidina jo galimybes. Gamtoje viskas atitinka savo paskirtį. Pavyzdžiui, kiekvienas žmogaus kūno organas ne tik yra tinkamoje vietoje, bet ir turi tikslias proporcijas. Taip pat kiekvienai namo ar biuro patalpai būdingos idealios proporcijos, kurios kuo labiau padeda laikytis gamtos dėsnių ir kurias reikia žinoti, norint statyti pastatus, derančius tiek su artimiausia, tiek su tolimiausia aplinka.

Sthapatya Veda (Vastu Šastra) naudoja kosmines proporcijas, susijusias su individualiomis žmogaus proporcijomis, ir nurodo tikslias formules, pagal kurias turėtų būti statomas pastatas. Saulė, judėdama dangumi, skleidžia įvairią energiją, kuri daro tam tikrą įtaką įvairioms namo dalims. Pagal sthapatya architektūros sistemą vedos projektuoja pastatus taip, kad šios energijos atitiktų tai, ką žmogus daro įvairiose namo ar pastato patalpose. Sthapatya vedos pasekėjai tiki, kad nukrypimai gali pažeisti pusiausvyrą ir sukelti problemų.

PALIKITE KOMENTARĄ

Please enter your comment!
Please enter your name here